Czy można tak przedmiotowo traktować dziecko i podliczać wydatki na nie poniesione? No można. Ja to zrobiłam i nie mam z tego powodu wyrzutów sumienia. Bo lubię się z Excelem, prowadzę budżet domowy i jak powiedziałam A to zamierzam powiedzieć B. Moje „A” to był post, w którym pokazałam zestawienie kosztów jakie ponieśliśmy kompletując wyprawkę dla Zosi oraz jej pokój. Dzisiaj przyszedł czas na ciąg dalszy wyliczeń. I zestawienie ile kosztuje dziecko w pierwszym roku życia. Zachęcam do przeczytania szczególnie tych złośliwców, którzy mówią, że na 18-stkę wystawię dziecku rachunek. Dlaczego nie? O tym napiszę na samym końcu.
Ogólne warunki
Od razu do głowy przyszło mi OWU czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia, które, powtarzam jak mantrę, zawsze trzeba czytać. Ale nie będzie tutaj o ubezpieczeniach tylko o ogólnych informacjach dotyczących naszej sytuacji. Bo jak wiadomo koszty życia mogą mieć ogromną rozpiętość. My jesteśmy w dobrej a może nawet bardzo dobrej sytuacji finansowej. Staramy się jednak nie kupować „zbytków” czyli rzeczy, które będą nam potrzebne tylko na chwilę. Pisałam już o tym w poście o inflacji kosztów życia.
Nie mamy również oporów przed korzystaniem z rzeczy używanych. Mamy ogromne szczęście, że w rodzinie i wśród znajomych dzieci nie brakuje i bardzo duża część kosztów nas ominęła. Jakie to koszty będę przy każdym etapie wspominać żebyście mieli świadomość w których kategoriach wydacie więcej jeśli takiego szczęścia jak my nie macie. Duża rodzina wiąże się też z licznymi odwiedzinami. Te z kolei często są związane z prezentami – i choć możesz powtarzać babci jednej i drugiej „nie kupuj” to zabronić nie możesz. Kto nie ma frajdy z kupowania malutkich ubranek albo uroczych zabawek?
Kategorie w pierwszym roku życia
Budżet domowy od lat prowadzę w excelu, gdy zaszłam w ciążę dodałam kategorię Dziecko a w niej wyodrębniłam następujący podział:
- Badania i lekarstwa
- Chemia
- Jedzenie
- Ubranka
- Zabawki
- Pozostałe wydatki
Badania i lekarstwa
Najbardziej cieszy mnie to, że na kategorię Badania i lekarstwa wydaliśmy najmniej! I to cieszę się wcale nie dlatego, że jestem sknerą. Tylko dlatego, że doceniam fakt, że Zosia nie choruje, nie miała też większych problemów skórnych co automatycznie wpłynęłoby na spory wzrost kosztów.
Po pierwsze po długich debatach zdecydowaliśmy się szczepić Zosię szczepionkami refundowanymi przez NFZ. Jeśli macie odmienne zdanie w tym temacie to na pewno musicie liczyć się z dodatkowym, niemałym kosztem szczepień.
Uwzględniłam tutaj również suplementy diety dla kobiety kp. Gdyby nie kp to bym ich wcale nie brała dlatego pojawiają się tutaj a nie wśród innych leków branych przeze mnie. UWAGA! Tutaj zwrócę Wam uwagę na jedną sprawę. Zwróćcie uwagę ile płacicie za takie suplementy… w aptece zawsze proponowano mi najdroższe, reklamowane, znanych firm. Za 30 tabletek musiałabym zapłacić ok 60zł. A wystarczy wejść na stronę apteki np DOZ i zamówić tańsze (znajdziesz takie za 20-25 zł które skład mają baaardzo podobny) oraz wybrać bezpłatny odbiór w dowolnej aptece tej sieciówki. Biorąc pod uwagę, że karmiłam 9 miesięcy to zaoszczędziłam w ten sposób ponad 200zł! Druga sprawa czy w ogóle są Wam potrzebne. Same wiecie najlepiej jak wygląda Wasza dieta.
Chemia czyli „kosmetyki” dla dziecka
Pierwsze co się rzuca w oczy to pieluchy. I całkiem niewysoki ich koszt! Średnia miesięczna to niecałe 55 zł! Czy naprawdę jest tak kolorowo? I tak i nie. Dlaczego?
Po pierwsze wygrałam w konkursie dwumiesięczny zapas pieluszek Pampers. To obniża koszt o około 200zł. Po drugie kilka paczek dostaliśmy też w prezencie. Po trzecie wciąż śledzę promocje i korzystam z okazji. Początkowo gdy Zosia często miała problemy ze skórą na pupie kupowaliśmy wyłącznie Pampers. Później testowaliśmy też biedronkowe pieluchy Dada czy rossmanowe Babydream. Nie mam ulubionych. Uważam, że do kosza lepiej wyrzucać pieluchy za 40 gr niż za 1zł/szt 😉 Bywało, że któreś nam nie pasowały z jakiegoś powodu ale później kolejny rozmiar tej samej firmy już był ok. Dla własnej wygody korzystamy też coraz częściej z Pantsów które są droższe. Zdradzę kolejny trick na oszczędzanie. Zazwyczaj w szufladzie mam 2 rodzaje – gdy Zosia leży grzecznie na przewijaku to zakładam zwykłe (tańsze) pieluchy a jak się wierci to wciągam majtki 😉 Dzięki temu oszczędzam używając tańszych pieluch a jednocześnie nie wkurzam się gdy młoda nie współpracuje. Kompromisy to podstawa!
Płatki kosmetyczne to coś do czego nie mogę się przekonać. Mokre chusteczki to wygoda… a 12 zł/m-c to koszt tej wygody. Tutaj też mam kilka firm, które są dla mnie ok i zawsze robię zapasy na promce. Pozostałe wydatki to groszowe sprawy. Od 6 miesiąca piorę Zosi ubranka z naszymi w związku z tym nie wliczam już kosztów specjalnych proszków czy płynów do jej wydatków.
W ciągu tego roku nie kupiłam ŻADNEGO szamponu czy płynu do mycia bo te kosmetyki zaliczyłam do wyprawki przed urodzeniem. Ponadto miałam przyjemność być Ambasadorka kosmetyków OnlyBio więc otrzymałam produkty dla Zosi które wystarcza nam na najbliższe miesiące.
Ile kosztuje wyżywienie dziecka w pierwszym roku życia?
Oj! To jest temat rzeka i milion zmiennych które mają wpływ na tę kwotę. Od początku wiedziałam że będę chciała jak najdłużej korzystać z tego co mam za free czyli mleka matki. Na szczęście mi się udało! Karmiłam aż 9 miesięcy i uważam to za swój sukces.
Bezboleśnie Zosia przeszła na mleko modyfikowane. Używaliśmy produktów dwóch firm – HIPP Polska (to był nasz pierwszy wybór) oraz Capricare (o właściwościach mleka koziego dowiedziałam się dzięki kampanii w której brałyśmy udział). Dzięki tej akcji mogłam oczywiście zaoszczędzić na kupnie mleka ale najważniejsze było dla mnie to jak wiele składników ono zawiera. Mleko kozie jest też mniej przetworzone od typowego mleka modyfikowanego. Mleko HIPP kupowałam na promocji i dla zainteresowanych – najlepiej wychodził zakup w Rossmannie paczki 750 g oraz w Biedrze gdy była promocja – 50% na drugie opakowanie.
Karmienie słoiczkami. Temat dla jednych naturalny dla innych kontrowersyjny. W naszej codzienności to sprawdzało się najlepiej. Lubimy jeść smażone i pieczone potrawy oraz mocno doprawione. Nie wyobrażam sobie gotować osobnych obiadów dla Zosi. A czas, który bym na to poświęciła mogę przeznaczyć na pracę dodatkową i zarobić tyle żeby stać mnie było na te słoiczki… Pod koniec pierwszego roku również babcie udało mi się przekonać że mamy pełną szafę ubranek na wiosnę i lato, więc przerzuciły się na kupowanie Zosi w prezencie obiadków, kaszek i tubek z owocami. Co do tubek to używamy ich tylko poza domem i w czasie wycieczek. W domu wolę uczyć Zosię jedzenia owoców w ich normalnej postaci albo sama przygotowuję miksy bo akurat to zajmuje parę minut.
Ile wydaliśmy na ubranka dla dziecka?
Szczerze? Jestem w szoku, że tak DUŻO wydałam na ubrania mimo, że tak naprawdę wydałam MAŁO. Masło maślane? Już tłumaczę.
We wpisie wyprawkowym pisałam, że dostałam 5 toreb ubranek dla Zosi aż do 9 miesiąca życia. Później dostałam kolejne. Przy dużej rodzinie również odwiedzin było dużo, które często wiązały się z tym że Zosia dostawała kolejne ubranka. I tak naprawdę wciąż mam wrażenie że ja „nie mogę” się wyszaleć zakupowo dla niej! Bo jestem zbyt rozsądna żeby kupować następne gdy mamy już pełną komodę i ciężko w niej cokolwiek nowego zmieścić.
A tu bach! Robię zestawienie i okazuje się, że wydaliśmy mimo powyższego jeszcze ponad 600zł! Aż nie potrafię sobie wyobrazić ile wydalibyśmy gdybyśmy wszystko kupowali sami. Z drugiej strony zaliczyłam do tych wydatków również kwotę wydaną na prezent dla dziecka koleżanki w ramach podziękowania za te ubranka (uzgodniony z Mamą bo kasy nie chciała)! Dajcie koniecznie znać jeśli prowadzicie budżet domowy ile wydaliście na ubranka dla dziecka w pierwszym roku życia. Jestem niesamowicie ciekawa!
Zabawki w pierwszym roku życia dziecka
I tutaj kolejne zaskoczenie. Niby zabawek nie kupujemy a wydaliśmy na nie ponad 500zł. Sytuacja wygląda tak jak z ubrankami – dużo zabawek Zosia dostała, matę interaktywną mieliśmy pożyczoną. My „zainwestowaliśmy” głownie w akumulatorki. Wiele zabawek jest na baterie i już po kilku wymianach uznaliśmy, że to największa głupota kupować te jednorazowe i wyrzucać pieniądze do kosza. Nie mówiąc już o ekologii… Ładowarkę już w domu mieliśmy, po jednym komplecie baterii też, więc dokupiliśmy kolejne i jestem przekonana, że przynajmniej te z Misia Szumisia już nam się zwróciły. Pomyśleliście też o tym?
A gdyby ktoś chciał zaoszczędzić i kupić używaną karuzelę z projektorem, która wygląda jak nowa to zapraszam na mój profil VINTED 😉 Jeśli ten etap życia dziecka jeszcze przed Wami to mogę Was przestrzec przed kupowaniem grających, plastikowych koszmarków. Najlepsze zabawki dla dziecka to i tak kartony po przesyłkach, miski i łyżki kuchenne albo ulotki do podarcia. Przykre ale prawdziwe 😉
Pozostałe wydatki na dziecko
Czego nie musiałam kupować? Wanienki oraz fotelika do karmienia. Obie rzeczy pożyczyli nam znajomi ♥ Czy musieliśmy kupić tak drogie nosidełko? Nie musieliśmy. Ale ważne było dla nas bezpieczeństwo i wygoda. A cena jest naprawdę niska, ponieważ to nosidło kosztuje aktualnie 775 zł a my polowaliśmy na zakup podczas Black Friday 🙂 widzicie różnicę? Dzięki temu że kupiliśmy nowe w cenie używanego na OLX nie będziemy później musieli go sprzedawać z aż taką „stratą”… W naszym życiu, którego podróże małe i duże są nieodłączną częścią nosidło i łóżeczko turystyczne to były najlepsze i najbardziej potrzebne wydatki ze wszystkich (zaraz po tych niezbędnych do życia malucha).
Podsumowanie
No dobra! Myślicie sobie „a ta gada i gada a może w końcu napisze ile wydali łącznie?!” Poniżej odpowiedź na pytanie „ile kosztuje dziecko w pierwszym roku życia”:
- Badania i lekarstwa 394,29 zł
- Chemia 862,66 zł
- Jedzenie 866,32 zł
- Ubranka i buciki 721,08 zł
- Zabawki 561,13 zł
- Pozostałe 713,90 zł
Łącznie przez pierwszy rok wydaliśmy 4119,38. Żeby mieć pełny obraz tego ile kosztuje dziecko dodam do tej kwoty koszt wyprawki i urządzenia pokoju przed urodzeniem, który wyniósł 4493,86zł. To daje nam kwotę 8613,24 zł co w przeliczeniu na miesiąc wynosi nieco ponad 700zł. I przyznam się, że właśnie ta ostatnia kwota interesowała mnie najbardziej. Byłam ciekawa czy 500 plus pokryło te wydatki. Nie pokryło. A na prawdę uważam, że staraliśmy się oszczędzać na każdym etapie zachowując zdrowy rozsądek. Dla porównania odsyłam Was do takiego zestawienia u Oliwii bo to jej wpisy zainspirowały mnie do napisania mojej serii. Z różnicą taką, że nie uwzględniłam w kosztach imprezy na chrzest i urodziny. Z oczywistego powodu – rzadko się zdarza że ktoś tak jak my organizuje taką imprezę na 70 osób ale o tym dlaczego u nas tak to wygląda możecie posłuchać w wyróżnionych stories na moim profilu na instagramie.
Koszt utraconych korzyści
Chcę poruszyć jeszcze jeden aspekt, który mocno wpisuje się w temat. Finansowi wyjadacze uwielbiają pojęcie tzw „utraconych korzyści”.
Jakiś czas temu na którejś grupie finansowej przeczytałam komentarz właśnie o „utraconych korzyściach” w aspekcie kosztów poniesionych na dziecko. Mowa tutaj o tym, że będąc na urlopie macierzyńskim mam wypłacane wynagrodzenie w wysokości 80% pensji sprzed ciąży (w dużym uproszczeniu). Wg tego komentarza to „utracone” 20% powinno zostać doliczone do kosztów życia dziecka. Hm…
Ja nie rozpatruje tego w taki sposób. Nie brałam w ogóle pod uwagę szybszego powrotu do pracy niż po roku. Ponadto nie jest to takie oczywiste, bo w takim razie od tych poniesionych kosztów powinnam odliczyć również przychody. Wspomniane wcześniej świadczenie 500 +, uzyskany bon turystyczny czy po prostu wszystkie prezenty w gotówce, które Zosia otrzymała. A nawet gotówkę, którą „zarobiłam” przez sprzedaż za małych ubranek na Vinted czy innych rzeczy które już były zbędne a zostały uwzględnione w zestawieniu! Nie wspominając o tym, że w moim przypadku urlop macierzyński wiązał się z nawiązaniem kilku fajnych współprac. Dlatego gdyby to tak skrupulatnie policzyć to nie jestem taka pewna czy to ja wystawię rachunek Zośce czy ona mi 😉 Chociaż na 100% kolejne lata będą bardziej kosztowne bo żłobek nie jest za free… i prezentów już tylu się nie spodziewam!
I już!
Mam nadzieję, że ten wpis był dla Was ciekawym „doświadczeniem”. Za rok pewnie pojawi się tutaj kolejny ale już nie tak szczegółowy, ponieważ zbyt dużo czasu zajęło mi wyodrębnianie kosztów kategorii w kategoriach głównych. Ale robiłam to z premedytacją żeby pokazać te wyliczenia bo jestem excelowym wariatem 😉
A teraz czekam na Wasze komentarze – czy znacie koszty jakie ponieśliście na swoje dzieci? Wysokość którego wydatku zaskoczyła Was najbardziej?
Pozdrawiam,
Marlena
Drogi czytelniku! Jeżeli spodobał Ci się mój wpis, lub uważasz, że komuś może się przydać, będzie mi bardzo miło jeżeli go polubisz, skomentujesz i/lub podasz dalej. To dla mnie sygnał, że podoba Ci się to co robię. Nic tak nie mobilizuje do dalszej pracy jak Twój odzew!
14 komentarzy
Wydaje mi się, że bardzo rozsądna cena jak za pierwszy rok dziecka. Jestem ciekawa jak wyjdzie mi przy drugim. Ale już wiem, że będzie lepiej?
A dużo miałaś rzeczy po Heli zostawionych :)? Ja jestem ciekawa ile Ci wyszło po drugim roku i ile Ci wyjdzie w pierwszym roku teraz ?
Ja nie liczyłam, ale cieszę się, że karmiłam piersią bo jakby samo mleko modyfikowane policzyć to już byłby niezły koszt. Fajne podsumowanie ? będzie miała Zośka kiedyś do poczytania ?
Oj tak, po pierwszym miesiącu karmienia mlekiem modyfikowanym powiedziałam Nie Mężowi że za to, że zaoszczędził na MLEKU przez 9 miesięcy powinnam jakiś prezent wypasiony dostać ?
Ja nie liczyłam, ale jestem pod wrażeniem ze wydaliscie taką dużą kwotę za stosunkowo bardzo niewiele rzeczy! Aż żaluję ze nie liczyliśmy, ale łączna kwota by mnie przeraziła. Do tej pory zawsze się smiałam zs na pewno mieścimy się w 500+ i córka nic nie kosztuje:):):):) ale 17zł za witaminę D na cały rok dla Zosi, jak to możliwe?
Witaminę liczyłam w kosztach wyprawki 🙂 miałam kupiona przed porodem. W pierwszym roku kupiłam jedną oraz jedną buteleczkę otrzymałam też w ramach kampanii Humana 🙂 może powinna się tam znaleźć jeszcze jedna ale była kupiona 5 dni po urodzinach Zosi więc już wpadła w koszty drugiego roku ??? Myślę że my po prostu nie oszczędzamy na tym co ma wpływ na bezpieczeństwo ? a staramy się nie wydawać pieniędzy na zbytki ?♀️
Prowadzę budzet dopiero od pandemii. Kupuje ubrania na zaś z wyprzedaży. Niestety nie mielismy tyle szczęścia. Nikt nam nie pomaga. A prezenty tez byly slabe o ile byly.
To co kupiliśmy będzie dla drugiego dziecka. Chyba że nie zajdę to wowczas sprzedam.
500 plus absolutnie nie pokrywa kosztow posiadania dziecka. Nawet sie nie łudziłam ze jest inaczej. Aktualnie jestem w stanie odłożyć ten benefit dziecku na konto. Jednak wiem ze traci na wartości i rozważam inne rozwiazania.
Dlatego bardzo doceniam to ile mamy szczęścia, że tak dużo dostaliśmy w prezencie lub w „spadku” ♥ Pozdrawiam serdecznie!
Bardzo fajne podsumowanie rocznych wydatków. Bardzo dokładnie się do tego przygotowałaś. Myślę, że korzystając z takich udogodnień jak ubranka po kimś, polowanie na promocjach czy kupienie używanych rzeczy znacznie zmniejsza koszty, które jak się okazuje i tak wcale nie są małe .
Oj tak… na dziecko można wydać majątek jeśli ma się lekką rękę. Prawda jest taka że mnie również mocno kusi. Bo wszystko jest takie urocze! Ale rozsądek wygrywa 🙂 po prostu widzę, że później sprzedaje ubranka jak nowe… bo ile razy dziecko założy? Kilka. Pozdrawiam ♥
Jestem w ciąży z trzecią dzidzia nigdy nie liczyłam tych kosztów a też lubię tabelki. Aż sobie zrobię chyba takie zestawienie. Co prawda poród w marcu ale dzięki za podpowiedź żeby to co drogie kupić w Black friday. Może uda się wyhaczyc jakiś fajny wózek w rozsądnej cenie (jeśli nie kupimy używany) i nosidełko czy łóżeczko. To dobry plan.
Cieszę się, że skorzystasz z moich podpowiedzi 🙂 proponuję zawczasu zrobić sobie listę rzeczy które potrzebujesz i kupować na promocji tylko to czego potrzebujesz 🙂 bo często kupujemy pod wpływem chwili coś czego nie było w planach 😉 a to jest zgubne…♥
Prowadziłam zapiski przez pierwsze pół roku życia mojego Kluska i w 6 miesięcy wydaliśmy prawie dwa razy więcej niż Wy przez cały rok. 😀 Same szczepienia kosztowały nas prawie 1500 zł, pieluchy to było ponad 1300 zł, mleko modyfikowane 1100 zł. 🙂
O właśnie! Fajnie, że piszesz o kosztach które poniosłaś w pół roku bo właśnie byłam ciekawa jak to wychodzi z płatnymi szczepionkami. No i pieluszki bo tak jak pisałam my wygraliśmy w konkursie spory zapas 🙂 no i mleko nas nic nie kosztowało przy kp…