Gołuchów – zamek który musisz poznać bliżej ♥

Nazwa Gołuchów obiła mi się o uszy już jakoś w szkole podstawowej. Kojarzyła mi się z żubrami ale nigdy z pięknym zamkiem. Zmieniło się to gdy przed pewnym słonecznym weekendem zadzwonił do mnie tata z pytaniem czy mamy ochotę na jednodniową wycieczkę. Kto zna moją rodzinę ten wie, że charakterek to ja mam po tatusiu. I zamiłowanie do odkrywania nowych miejsc na mapie zapewne też! Zdziwiłam się gdy mi powiedział, że niecałe 2 h drogi od Łodzi znajduje się najpiękniejszy w Polsce zamek Gołuchów. Szybko wygooglowałam i przepadłam… wiedziałam, że jedziemy! Bo przecież warto podróżować!

Kawałek Francji w Wielkopolsce – zamek Gołuchów

Zamek w Gołuchowie leży w południowej Wielkopolsce, 15km od Kalisza. Pierwotna wczesnorenesansowa budowla o charakterze obronnym została wzniesiona w latach 1550-1560 dla Rafała Leszczyńskiego. Przez lata zmieniała ona swoich właścicieli ale na szczęście nie byli oni zainteresowani swoją posiadłością, nie remontowali jej i dzięki temu przez wiele lat zachowała swój wygląd. Przełom nastąpił dopiero w XIX wieku kiedy Tytus Działyński kupił zakupił to, co pozostało z rezydencji, by podarować ją w prezencie ślubnym syna Jana Kantego z Izabellą z Czartoryskich Działyńską.

Mimo, że małżeństwo nie było zbyt udane to prezent stał się ulubioną rezydencją Izabelli. To właśnie ona sprowadziła z Francji artystów, którzy odrestaurowali budynek na kształt zamków znad Loary ♥ Księżna Czartoryska była również miłośniczką sztuki. W zamku obecnie znajduje się oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu i znajdziemy tam wspaniałe kolekcje Izabelli – wazy antyczne, rzeźby i obrazy.

Gołuchów – żubry nie tylko dla dzieci

Otoczenie zamku to około 160 ha malowniczego parku urządzonego w stylu angielskim. Znajdziesz tam kilka odrestaurowanych budynków takich jak Oficyna, Powozownia, Owczarnia. Idealne miejsce na piknik i długi spacer zadbanymi alejkami. Przez środek parku płynie rzeczka wpleciona w dwa niewielkie stawy/jeziorka. Idąc za strzałkami w kierunku żubrów odnajdziesz inne atrakcje ukryte wśród drzew. Jedną z nich jest uroczy ogród ziołowo-kwiatowy, dawna winnica i ananasarnia. Raj dla miłośników przyrody.

W Pokazowej Zagrodzie, od świtu do zmierzchu, obserwować możesz żubry, daniele, dziki oraz koniki polskie. Niewątpliwie będzie to największa atrakcja dla najmłodszych. Co ważne – spacer po parku i wizyta u zwierząt są całkowicie bezpłatne! Bilet kupujemy jedynie jeśli chcemy zwiedzić zamek a i ten koszt jest niewielki – 10zł od osoby.

Jeśli nie masz jeszcze planów na weekend majowy to może właśnie podsunęłam Ci pomysł na wycieczkę 🙂 Zamek Gołuchów jest jakby przeniesiony z pocztówek z najsłynniejszego francuskiego zagłębia zamków. Bajkowy, romantyczny klimat ♥ Idealne miejsce na ucieczkę od miejskiego zgiełku.

Może polecisz mi inne miejsca w Polsce doskonałe na jednodniową wycieczkę?

Marlena

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *