W dotychczasowych postach na blogu poruszałam temat budżetu domowego oraz przedstawiłam jak wygląda moje planowanie finansów osobistych. Później długo długo nie mogłam się zebrać żeby kontynuować ten temat. Nie wiedziałam jak. Nie wiedziałam również o czym chcę napisać. Za dużo pomysłów, bałagan w głowie. Jednak ostatnio usiadłam z czystą głową i zapisałam sobie krok po kroku jak ja doszłam do obecnej sytuacji finansowej, jakie tematy zgłębiałam i jakie kroki stawiałam. Dzięki temu uporządkowałam myśli i już wiem w jakiej kolejności chciałabym Tobie przekazać zdobytą wiedzę. Teraz już wiem, że pominęłam pierwszy, ważny temat! Dlatego dzisiaj robimy krok w tył i poznasz czym jest wartość netto w finansach osobistych.
Wartość netto czyli ile jesteś wart?
Chociaż temat zarobków to często temat tabu to gdy rozmawiamy ze znajomymi o pracy czasami pada pytanie „ile zarabiasz?”. Czy to ma jakiekolwiek znaczenie? I tak i nie. Popełniamy w swoim myśleniu klasyczny błąd- mylimy wysokość zarobków z zamożnością. Kto słyszał o miliarderach, którzy zostali bankrutami ręka w górę! Artyści, sportowcy, którzy stracili kontrakty a wcześniej żyli tym co tu i teraz, nie posiadający oszczędności tylko „przejadający” zarobki. Zauważ, że biznesmeni nie posługują się sformułowaniem „zarabiam X miesięcznie”, może nawet nie wiedzą ile zarabiają… jednak doskonale wiedzą jaka jest wartość ich majątku. Do tego właśnie zmierzamy. Czy Ty również wiesz ile jesteś wart?
„Bogaci koncentrują się na majątku netto. Biedni koncentrują się na dochodzie z pracy.” T.H.Eker
Wartość netto w finansach osobistych oznacza sumę wartości rynkowej całego posiadanego majątku pomniejszoną o sumę wartości wszystkich zobowiązań (długów). Uzyskana z tych obliczeń kwota pozwala określić bieżący stan Twoich finansów i jest też świetnym punktem wyjścia do prowadzenia budżetu domowego. Wartość ta rośnie również z każdą odłożoną złotówką i każdym spłaconym kredytem. Jak się jednak domyślasz stan pożądany to wynik dodatni.
Po co mam to liczyć?
Czy w Twojej głowie pojawiło się już to pytanie? No właśnie. Po co zawracam Ci głowę jakimiś zbędnymi obliczeniami, przecież szkoła się dawno skończyła a znienawidzona matematyka odeszła w zapomnienie. Zajmie Ci to maksymalnie 30 minut, uwierz że warto!
Myślisz sobie, że przecież wiesz co masz i nie musisz tego liczyć bo Twój majątek jest wystarczający. UWAGA! Nie myl wartości netto majątku z wartością posiadanego majątku. Możliwe, że Pani Kowalska na którą patrzysz z politowaniem gdy opowiada Ci o wakacjach nad polskim morzem, jest od Ciebie bogatsza, bo Twoje wakacje na Dominikanie były kupione na kredyt, za to ona ma trochę oszczędności. Można posiadać majątek wart miliony a jednocześnie mieć jeszcze większe zadłużenie.
Wartość netto w finansach osobistych to prawdziwa miara zamożności. Pozwala określić punkt z którego startujesz, punkt odniesienia do sprawdzenia postępów. To tak jak z odchudzaniem. Najpierw sprawdzasz swoją wagę początkową i kontrolujesz czy są efekty po wprowadzeniu diety. Dokonując pierwszy raz wyliczenia poznasz aktualny stan swoich finansów natomiast kontrolując ten stan przynajmniej raz do roku poznasz rezultaty decyzji jakie w życiu podejmujesz.
To co? Też chcesz zobaczyć czarno na białym na czym stoisz? Lecimy dalej? Obiecuję, że niezależnie jaki wynik otrzymasz jeśli zrobisz to ćwiczenie dostaniesz motywacyjnego kopa do dbania o finanse osobiste.
Jak obliczyć wartość netto w finansach osobistych? Działamy!
SUMA WARTOŚCI AKTYWÓW – SUMA WARTOŚCI ZOBOWIĄZAŃ = WARTOŚĆ NETTO MAJĄTKU
Nie potrzebujesz żadnych plików excel. Nie jestem grafikiem, więc nie stworzyłam też żadnego pliku do pobrania. Weź po prostu kartkę. To nie będzie nic skomplikowanego. A jeśli masz zeszyt, w którym zapisujesz wszystkie ważne rzeczy to jeszcze lepiej! Na górze zapisz dzisiejszą datę.
Podziel kartkę pionowo na pół. Po lewej stronie wypisz najpierw wszystkie składniki swojego majątku, które mają większą wartość i które jesteś w stanie wycenić. Dom, mieszkanie, samochód, gotówka, oszczędności, środki na kontach bankowych, grunty, waluty obce, biżuteria. UWAGA – nie rozdrabniaj się, szkoda czasu. Obok zapisz wartość rynkową tych dóbr czyli nie kwotę, za którą zostały kupione ale taką za jaką możesz je sprzedać. Jeśli nie wiesz ile coś aktualnie kosztuje to z pomocą przyjdą serwisy ogłoszeniowe. Pamiętaj, że znajdziesz tam ceny ofertowe czyli takie za jakie ktoś chce coś sprzedać. Rozsądnie jest podejść do wyceny ostrożnie i pomniejszyć kwoty o 10-15%. Wartość sentymentalna również nie ma tu znaczenia 😉 Zsumuj wszystkie zapisane kwoty.
Po prawej stronie wypisz wszystkie zobowiązania. Uwzględnij hipotekę, kredyty konsumpcyjne, samochodowe ale również aktualne zadłużenie na karcie kredytowej i limicie zadłużenia, niezapłacone mandaty oraz pożyczki u rodziny. Pamiętaj, że interesuje Cię nadal stan bieżący czyli nie kwota kredytu jaki został zaciągnięty tylko to ile na dzień dzisiejszy zostało do spłaty – sprawdzisz to spokojnie w bankowości internetowej. Zsumuj kwotę jaką potrzebujesz żeby dziś spłacić wszystkie zobowiązania.
Poniżej tabeli znów zapisz wynik działania. Następnie od sumy majątku odejmij sumę zobowiązań. Właśnie ta kwota to Twoja wartość netto tak istotna w finansach osobistych.
Plan działania
Czy dobrze czujesz się z uzyskanym wynikiem? Jeśli tak to gratuluję! Ja ze swoim czuję się dobrze a mimo wszystko mam aspirację do jego poprawy♥ Jeśli jednak Twój wynik Cię nie satysfakcjonuje to zrób krok dalej i zajrzyj do posta dotyczącego budżetu domowego. Pomyśl czy możesz zwiększyć przychody lub zmniejszyć wydatki.
Zastanawiasz się też jak często liczyć wartość netto? Tak często jak chcesz. Jednak najbardziej optymalne będzie robienie tego raz na pół roku lub raz na rok. Zobaczysz wtedy namacalne zmiany. Oczywiście tylko wtedy jeśli otworzysz oczy, ogarniesz się wreszcie i zrobisz coś w tym kierunku – spłacisz kredyt, zwiększysz oszczędności. Pamiętaj, że jednocześnie Twoje aktywa tracą na wartości… choćby wartość samochodu. Na dole kartki z wyliczeniami zapisz datę kiedy chcesz zrobić kolejne podsumowanie. Najlepiej wprowadź sobie od razu przypomnienie do telefonu/kalendarza. Jednak na początku ustalmy może, że wrócimy do tematu za 3 miesiące? Dlaczego? Bo jeśli przez ten czas nie ruszysz z miejsca może to przypomnienie da Ci do myślenia…
Podziel się wrażeniami! Daj znać czy jesteś zaskoczony wynikiem obliczeń. Pozytywnie czy negatywnie? A może masz też jakieś pytania? Mam takie marzenie żebyście razem ze mną tworzyli ten cykl ♥ Napisz o swoich doświadczeniach, wątpliwościach, może uważasz, że można zrobić coś lepiej/łatwiej?
Marlena
Drogi czytelniku! Jeżeli spodobał Ci się mój wpis, lub uważasz, że komuś może się przydać, będzie mi bardzo miło jeżeli go polubisz, skomentujesz i/lub podasz dalej na Fb lub Insta. To dla mnie sygnał, że podoba Ci się to co robię. Nic tak nie mobilizuje do dalszej pracy jak Twój odzew!
Cykl budżet domowy na blogu
Ten post powstał jako uzupełnienie cyklu BUDŻET DOMOWY, który na blogu rozpoczęłam już jakiś czas temu. Poniżej znajdziesz listę postów w kolejności w jakiej warto się z nimi zapoznać jeśli chcesz popracować nad swoimi finansami i uporządkować swoją wiedzę ♥
- Wartość netto w finansach osobistych jako punkt wyjścia
- Budżet domowy – co to jest i po co go prowadzić?
- Budżet domowy – odpowiedzi na najczęstsze wymówki
- Budżet domowy – plik pdf do pobrania i prosta instrukcja
- Budżet domowy – jak ja to robię – krok po kroku
- Inflacja kosztów życia – jak jej uniknąć
- Spłać swoje długi krok po kroku
5 komentarzy
Zadanie domowe odrobione ? jestem zadowolona, ale ja z tych co Ty, więc na tym nie poprzastane ? dzięki za lekcje! Czekam z niecierpliwością na kolejną ?
Pilna uczennica ? to ja rozumiem! Do zobaczenia za tydzień pod kolejnym postem ❤
Wyliczenie wartości netto jest super sposobem na to, aby sprawdzić, w którym kierunku zmierzają nasze finanse 😉 Z czasem, gdy będziemy porównywać do siebie poszczególne okresy, jak na dłoni zobaczymy czy zmierzamy w dobrym, czy też w złym kierunku. Oby to było to pierwsze 😉
Tak, to jest najlepsza miara słuszności naszych decyzji 🙂